Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Výzkumné energetické centrum (VEC) při VŠB – Technické univerzitě Ostrava je specializované pracoviště zabývající se výzkumnými a vývojovými (VaV) činnostmi primárně v oblasti energetiky. VEC je od roku 2002 samostatným vysokoškolským ústavem. Jedním z principů fungování VEC je systematické budování partnerských vztahů s podniky a provádění výzkumných činností pro potřeby průmyslové praxe.

Součástí VEC je akreditovaná zkušební laboratoř pro měření tepelně-technických veličin, emisí škodlivin (včetně kontinuálního měření koncentrace rtuti) a posuzování provozních parametrů energetických technologií.

• Zlepšování technické úrovně energetických zařízení
    • zkoumání charakteristik spalovacích procesů a technologií,
    • zvyšování energetické účinnosti transformací energií a zařízení,
    • omezování negativních dopadů spalování paliv na životní prostředí.
  • Využití alternativní paliv, OZE a odpadních energií
    • charakterizace a procesy využívání tuhých alternativních paliv (TAP),
    • VaV zařízení pro využívání TAP,
    • využití biomasy pro kogeneraci, fotovoltaická výroba el. energie,
    • výroba kapalných biopaliv II. generace syntézou Fischer-Tropsch.
  • Bezpečnost v energetice a průmyslu
    • identifikace rizik souvisejících s použitím alternativních pa­liv,
    • modelovací nástroje pro oblasti výbuchů směsí paliv se vzduchem,
    • analýza a experimentální ověřování limitů hořlavosti a výbušnosti, určení výbuchových parametrů,
    • problematika nanočástic.
  • Vodíková energetika
    • problematika palivových článků,
    • provozní charakteristiky produkce vodíku díky OZE,
    • skladování a opětovné využití vodíku,
    • komplexní vodíkové infrastruktury pro domy a dopravu,
    • akumulace vodíku a jeho využití pro řízení sítí.
  • Spolupráce s průmyslovými partnery
    • zpracování energetických studií (TES), auditů (EA), posudků (EP) a průkazů energetické náročnosti budov (PENB),
    • monitorování a optimalizaci energií (EnergoGuard), energetický management,
    • monitorování obnovitelných zdrojů (SunnyGuard),
    • komplexní projekční a konstrukční činnosti v energetice,
    • Akreditované měření emisí, autorizované zkoušky kotlů,
    • poradenství a implementace normy ČSN EN ISO 50 001.

17. listopadu 2172/15
708 00 Ostrava-Poruba
Tel: 597 324 285
e-mail: vec@vsb.cz
web: vec.vsb.cz

Zázemí VEC a pracovníků

Výzkumné energetické centrum využívá pro svou činnost tři budovy. První budova VEC 1 slouží v současné době jako sídlo vedoucích pracovníků. V zadní části objektu je umístěna laboratoř a menší zkušebna s velínem, který je využíván jako operátorské stanoviště pro zplyňovací jednotku umístěnou na krytém dvorku. Druhá budova VEC 2 byla postavena v průběhu roku 2005. Velkou část této budovy zaujímá zkušebna energetických zařízení.

V roce 2012 byla realizována přístavba pavilonu VEC 3, která tvoří zázemí pro experimentální výzkum technologií pro zplyňování biomasy včetně výroby kapalných paliv II. generace, pro inovaci zařízení uplatitelných v oblasti decentralizované výroby tepla a elektřiny (kogenerace) a pro výzkum a vývoj v oblasti výbuchových vlastností prachových disperzí, hořlavých kapalin a par.