O Smokemanovi
Smokeman vyučuje
Smokemanovo desatero
Kalendář akcí
Připravované show
Show z roku 2020
Show z roku 2019
Show z roku 2018
Show z roku 2017
Show z roku 2016
Show z roku 2015
Ambasadoři vědy
Videogalerie
Kampaň EU Protects/EU Chráníme se navzájem

Edukativní show Smokeman
zasahuje

Výzkumné energetické centrum Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
Vysoká škola báňská — Technická univerzita Ostrava
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zkušebna kotlů Provozní měření v energetice Energetické audity a studie Zplyňování Regionální a výukové centrum REACH Projekce Výzkum a vývoj Bezpečnost paliv a technologií Monitoring a optimalizace energií Monitoring obnovitelných zdrojů

Domů > Kalendář akcí > Show z roku 2015

8.10.2015, SMOKEMAN zasahoval pro studenty a občany obce Janovice

Smokeman zasahoval pro studenty a občany obce Janovice přímo na zkušebně Výzkumného energetického centra.Napsali o nás:


Výlet za Smokemanem

Dne 8. 10. se žáci základní školy zúčastnili edukativní show s názvem „Smokeman zasahuje“. Všichni jsme byli plni očekávání, zda program bude dostatečně zajímavý a inspirativní pro žáky 9. třídy a pro děti z ekotýmu, kde je výběr dvou žáků z každého ročníku od 3. do 9. třídy. Naše obavy se rozpustily ihned po příjezdu.

Když jsme dorazili k budově výzkumné energetické laboratoře, ujal se nás muž s jiskrou v oku a veselým pohledem. Byl oděn do bílého pláště a na hlavě měl modrou helmu s nápisem Smokeman. Svým bezprostředním chováním a legrační mluvou si nás hned všechny získal. Pod jeho taktovkou jsme mohli nahlédnout pod pokličku hned několika předmětů. Zabrousili jsme do přírodopisu v podobě velmi názorné ukázky vysvětlující princip fotosyntézy, z chemie jsme si například zopakovali, kdo byl Mendělejev, a ve fyzice jsme si připomněli, co je atmosférický tlak, jaká je mechanika kapalin a mnoho dalšího. Vše bylo doprovázeno názornými ukázkami a praktickými příklady z každodenního života. Dozvěděli jsme se také informace, jak to je s inverzí, jaký vliv má na počasí tlak či jak to vypadá, když někdo topí doma plasty. Cílem show bylo také přiblížení správného spalování v lokálních topeništích.

Ve zpětných vazbách žáci nejvíce ocenili především to, jak je Smokeman dokázal zaujmout, jeho přístup, upřímnost, kreativní výklad, zopakování fyziky a také to, že si mohli všechny pokusy vyzkoušet sami.

Největší úspěch měl výbuch balónku naplněného vodíkem, možnost držet oheň v ruce, pokusy se suchým ledem a také to, že Smokeman rozdával dětem za správné odpovědi bonbóny Lipo.

Když jsem se dětí ptala, co je ještě k tématu zajímá, většina z nich odpověděla, že by ráda znala další informace, jak se má správně topit. Rádi bychom poděkovali panu Ing. Jiřímu Horákovi Ph.D., který představoval roli Smokemana, za jeho velkolepou show. Děti ho charakterizovaly jako srandistu, „fajného“ člověka, výborného učitele, pyromana, přátelského a chytrého chlapíka, člověka, který dokáže pobavit a zároveň vysvětlit hodně věcí. Poděkování patří i jeho asistentovi, panu Zdeňkovi.

Na závěr bych ráda zmínila vzkazy, které mi děti sdělily, abych vyřídila. Např. „Kdy bude další přednáška? Díky za „fajný“ den. Byla to úžasná přednáška s vtipem. Nepřestávejte být Smokeman – jste v tom jednička!! Byla to nejlepší exkurze, na které jsem kdy byl.“

Tato slova chvály jsou povzbuzením a radostí nad tím, že naše očekávání byla bohatě naplněna. Děkujeme OÚ Janovice za zprostředkování exkurze a za možnost strávit nevšední dopoledne ve společnosti vědy. 

Mgr. Monika Olšáková
© 2015 – 2020 MARF reklamní agentura, grafické studio, tvorba webových stránek a webdesign