Domů > O nás

O nás

Výzkumné energetické centrum (VEC) vzniklo 2. března 1999 za podpory vedení Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a účelové dotaci MŠMT ČR na projekt „Využití energetických zdrojů“ v rámci programu „Posílení výzkumu na vysokých školách“. Pracoviště tak navázalo na dlouholeté zkušenosti pracovníků z Katedry energetiky VŠB-TU Ostrava.

V lednu 2002 získalo Výzkumné energetické centrum statut vysokoškolského ústavu ve smyslu zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách.

Náplň činností VEC je velmi různorodá a zabírá široké pole různých oblastí. Nejdůležitějšími jsou především výzkum a vývoj a spolupráce s průmyslovými partnery.

Výzkum a vývoj je orientován na:

• Zlepšování technické úrovně spalovacích zařízení
    • zkoumání podstaty spalovacích procesů,
    • zdokonalování procesu transformace energií,
    • zvyšování energetické účinnosti zařízení,
    • omezování negativních dopadů spalování tuhých paliv na životní prostředí.
  • Alternativní způsoby termické přeměny
    • experimentální ověřování zplyňování v autotermním autoklávu,
    • využití biomasy pro kogeneraci,
    • návrh a inovace čištění energoplynu,
    • výroba kapalných biopaliv II. generace.
  • Bezpečnost v energetice a průmyslu
    • identifikace rizik souvisejících s použitím alternativních pa­liv,
    • klasifikace a řízení rizik souvisejících spojených s chemickými látkami,
    • analýza experimentálních faktorů ovlivňujících určení výbuchových parametrů,
    • výzkum modelovacích nástrojů využitelných v oblasti výbuchů směsí paliv se vzduchem,
    • experimentální ověřování limitů hořlavosti a výbušnosti,
    • problematika nanočástic.

Všechny hlavní směry VaV prací na VEC jsou soustředěny v centru INEF (centrum Inovace pro efektivitu a životní prostředí). Toto regionální a výzkumné – vývojové centrum bylo vybudováno v letech 2010 až 2014 díky stejnojmennému projektu financovaného z OP VaVpl.

Součástí VEC je také akreditovaná zkušební laboratoř č. 1166.3 pro měření tepelně-technických veličin. Toto pracoviště má zároveň autorizaci MŽP ČR pro měření emisí škodlivin a pověření pro vzdělávání pracovníků v oblasti měření emisí ve všech kvalifikačních úrovních.

Spolupráce s průmyslovými partnery je orientována na:
  • zpracování energetických studií (TES), auditů (EA), posudků (EP) a průkazů energetické náročnosti budov (PENB),
  • monitorování a optimalizaci energií (EnergoGuard),
  • monitorování obnovitelných zdrojů (SunnyGuard),
  • projekční činnost v energetice,
  • bezpečnost paliv a technologií,
  • poradenství a implementace normy ČSN EN ISO 50 001.

Kromě oblasti energetických služeb je spolupráce s průmyslovými partnery v oblasti evropské a národní legislativy zabývající se chemickými látkami a směsmi. Tato spolupráce obsahuje následující činnosti:

1. poradenství a implementace nařízení (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (nařízení REACH) do praxe,
    • zpracování dokumentace při žádosti o povolení dle nařízení REACH
    • zpracování bezpečnostních listů dle nařízení REACH a dle platného znění dalších předpisů
  2. poradenství a implementace legislativních požadavků v oblasti ochrany zdraví při práci,
  3. oblast hodnocení a managementu rizik chemických látek,
    • tvorba expozičních scénářů pro rozšířené bezpečnostní listy,
    • modelování riziky plynoucích z používání chemických látek.

Zázemí VEC a pracovníků

Výzkumné energetické centrum využívá pro svou činnost tři budovy. První budova VEC 1 slouží v současné době jako sídlo vedoucích pracovníků. V zadní části objektu je umístěna laboratoř a menší zkušebna s velínem, který je využíván jako operátorské stanoviště pro zplyňovací jednotku umístěnou na krytém dvorku. Druhá budova VEC 2 byla postavena v průběhu roku 2005. Velkou část této budovy zaujímá zkušebna energetických zařízení.

V roce 2012 byla realizována přístavba pavilonu VEC 3, která tvoří zázemí pro experimentální výzkum technologií pro zplyňování biomasy včetně výroby kapalných paliv II. generace, pro inovaci zařízení uplatitelných v oblasti decentralizované výroby tepla a elektřiny (kogenerace) a pro výzkum a vývoj v oblasti výbuchových vlastností prachových disperzí, hořlavých kapalin a par.